fotograf chrzest
zdjęcia chrzest Włocławek

Zdjęcia z chrztu

Chrzciny to bardzo ważny moment w życiu rodziny. Uroczystość ta to radosna okazja do spotkania się najbliższym gronie rodziny i przyjaciół. Fotograf na chrzcie to doskonała okazja do stworzenia pięknych zdjęć, które można zachować na zawsze i spojrzeć na nie wstecz w miarę upływu lat.

Moje podejście do fotografii podczas chrztu

Sfotografuje dla Was ceremonię w dyskretnym stylu, ważne chwilę błogosławieństwa oraz polewanie dziecka wodą. Uwiecznię chwilę, na których uśmiechacie się do dziecka i wszystkie szczegóły, które sprawiają że ten dzień jest wyjątkowy. Uchwycę atmosferę, jak i ducha tego dnia, na koniec wykonam dla Was rodzinne zdjęcia grupowe.

Zdjęcia chrzest cena

Wszystkie ceny moich fotografii można dopasować do potrzeb klienta. Skontaktujcie się ze mną, aby omówić bardziej szczegółowo Wasze wymagania. Poniżej cenni wyjściowy fotografii na chrzcie:

 • Cena reportażu z kościoła wynosi 600 zł. Obejmuje ona fotografowanie całej ceremonii oraz zdjęcia grupowe po.
 • Cena reportażu z kościoła oraz zdjęcia z przygotowań (ubieranie dziecka itp.) wynosi 850 zł
 • Cena reportażu z kościoła i zdjęć z przyjęcia (do 1,5 godziny na przyjęciu) wynosi się od 1150 zł.
 • Cena reportażu z kościoła, przygotowania i zdjęć z przyjęcia (do 1,5 godziny na przyjęciu) wynosi się 1400 zł.
 • Co otrzymujecie:
 1. zdjęcia w wersji elektronicznej na płycie DVD
 2. 20 wybranych odbitek w formacie 15×23
 3. Cena obejmuje dojazd w promieniu 10 km od Włocławka

Fotografia podczas chrztu – Przebieg ceremonii

W kościele jestem zazwyczaj jeszcze przed ceremonią. Pozwala to na wykonanie kilku dodatkowych ujęć oraz na przywitanie się z księdzem (podczas załatwiania formalności w kancelarii dobrze poinformować, że podczas Waszego chrztu będzie wynajęty fotograf). Warto poprosić, aby ktoś z rodziny zarezerwował Wam pierwszą ławkę (jeżeli nie jest zarezerwowana). Sam chrzest święty odbywa się po zakończeniu mszy, rzadziej przed. Cały proces trwa około 15 minut. Chrzest nie jest pełnym zanurzeniem niemowlęcia, a jedynie polaniem jego główki wodą.

Przebieg chrztu:

 • ksiądz pyta jakie imię wybraliście dla dziecka oraz o co prosicie Kościół Święty dla … (imię dziecka), rodzice odpowiadają (prosimy) O Chrzest Święty
 • ksiądz wypowiada słowa: Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?  Rodzice odpowiadają Jesteśmy świadomi. Analogiczne pytanie pada w stronę rodziców chrzestnych
 • następnie kapłan czyni znak krzyża na głowie dziecka, po czym ten sam znak czynią rodzice i rodzice chrzestni, następuje dalsza część Mszy Świętej
 • właściwe sprawowanie sakramentu (rodzice i chrzestni proszeni są o podejście do chrzcielnicy), ksiądz błogosławi wodę święconą, prosi rodziców o wyrzeczenie się grzechu pierworodnego i chrzci dziecko wodą,
 • kapłan namaszcza czoło dziecka Krzyżmem Świętym.
 • dziecko otrzymuje białą szatkę, chrzestny zapala święcę od paschału
 • Po zakończeniu ceremonii chrztu świętego kapłan przystępuje do dalszej części mszy świętej, podczas której rodzice wraz z chrzestnymi są zobowiązani do przyjęcia komunii świętej.

Chrzest Święty jest zawsze ważnym momentem w życiu rodzinnym. Podczas fotografowania chrztu staram się jak najlepiej uchwycić naturalne i autentyczne chwile wzruszenia. Każdy obraz opowiada historie rodzinną, oddaje jak radosny jest każdy etap życia dziecka. Uważam, że najbardziej wzruszające moment, to te które pojawią się spontanicznie i to na takich właśnie chwilę „poluję” aparatem.

5 punktów jak zorganizować chrzciny?

Ustalcie termin chrzcin

Dzieci chrzci się najczęściej w wieku od 2 do 6 miesięcy, chociaż coraz częściej są to starsze dzieci. Bardzo małe dzieci często przesypiają całą uroczystość, fotograf nie ma wtedy zbyt duże pola do popisu. Warto również wziąć pod uwagę porę roku. Ciepłe miesiące to zdecydowanie najlepszy termin. Po ceremonii jest możliwość zrobienia pozowanej sesji z chrztu w plenerze. Termin w kościele na chrzest święty należy zgłosić z wyprzedzeniem (około 2 miesiące). Uroczystość chrztu świętego odbywa się najczęściej w niedzielę, rzadziej sobotę.

Formalności związane z chrztem

Potrzebne dokumenty:

 • akt urodzenia dziecka
 • świadectwo sakramentu ślubu kościelnego rodziców lub zgoda proboszcza na chrzest dziecka
 • dokumenty potwierdzające tożsamość matki i ojca
 • Dokumenty jakie muszą złożyć rodzice chrzestni:
 • zaświadczenia z parafii zamieszkania chrzestnych, potwierdzające, że dana osoba może pełnić funkcję matki chrzestnej lub ojca chrzestnego
 • dane osobowe chrzestnych
 • zaświadczenie o odbytej spowiedzi (dotyczy również rodziców dziecka)

Wybierzcie dobrych chrzestnych

Dawniej rodzice chrzestni byli wybierani ze względu na swoją silną wiarę chrześcijańską i wspomagali dziecko w wychowaniu w tej wierze. W dzisiejszych czasach rola ta jest przekazywana przyjaciołom lub członkom rodziny. Tradycyjnie wybiera się dwóch rodziców chrzestnych, przeciwnej płci. Muszą oni spełnić wymagania formalne:

 • mieć skończone 16 lat
 • być bierzmowanymi
 • żyć zgodnie z wiarą katolicką

Kupcie ubranko, przygotujcie potrzebne akcesoria

Dziś mamy większy wybór strojów do chrztu niż kiedykolwiek wcześniej. Zazwyczaj ubranie dla niemowląt do chrztu jest białe. Suknia dla dziewczynek jest czysto biała i wykonana z bawełny, jedwabiu, gładkiej satyny lub miękkiej, delikatnej organzy. Dla chłopców dostępne są specjalne śpioszki i garnitury. Biel symbolizuje niewinność i czystość, wszystko, czym jest Twoje dziecko. Biała szatka do chrztu i świeca to symbole, które kojarzą się z tym sakramentem. W obie te rzeczy powinni zaopatrzyć się rodzice chrzestni. Tradycyjnie podczas ceremonii chrztu chrzestny zapala świecę od paschału a chrzestna nakłada na dziecko białą szatkę. Nie zapomnijcie ich zabrać ze sobą do kościoła.

Zaplanujcie gdzie zorganizować przyjęcie

Dobrze jest jeżeli miejsce przyjęcia, nie będzie znajdowało się daleko od kościoła. Można je zorganizować w domu lub lokalnej restauracji. Pomyślcie jaki budżet możecie wygospodarować oraz ile osób zamierzacie zaprosić.

Przykładowy reportaż z Chrztu Świętego

Ceremonia miała miejsce w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Boniewie. Po ceremonii wszyscy udali się na przyjęcie do pobliskiej sali w Arciszewie, Złote Piaski. Rodzicom Tymona serdecznie dziękuję za zaufanie.

Jeżeli szukacie profesjonalnego fotografa na Chrzest Święty, skontaktujcie się ze mną

Czekam na wiadomość, chętnie odpowiem na pytania i szybko wyślę szczegółową ofertę.

  Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi w przeciągu dwóch dni, to może oznaczać, że moja wiadomość trafiła do Twojej skrzynki SPAM.