jak wybrać fotografa na ślub

Jak wybrać fotografa na ślub?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa na wesele

Cześć, jestem Wojtek od 11 lat fotografuję śluby. Jeśli nie wiecie jak wybrać Waszego wymarzonego fotografa na ślub i wesele, poniższa lista powinna ułatwić Wam zadanie. Na przestrzeni lat uwieczniłem setki zadowolonych Par Młodych. Zdobyte doświadczenie wykorzystałem do przygotowania tego poradnika „Jak wybrać fotografa na ślub„.

5 kroków, które ułatwią Wam wybór fotografa ślubnego

  1. Obejrzyjcie portfolio interesującego Was fotografa, sprawdźcie czy jego styl Wam odpowiada.
  2. Poproście o pokazanie pełnego reportażu ślubnego, dzięki temu zobaczycie cały materiał a nie tylko wybrane perełki z portfolio. Ważne aby opowiadana Wasz historia była pokazana w ciekawy i spójny sposób.
  3. Zapoznajcie się z opiniami na temat fotografa, który Was interesuje (internet, „poczta pantoflowa”).
  4. Zapytajcie o ofertę i zakres usług np. ilość zdjęć, czas pracy, sesja plenerowa innego dnia.
  5. Jakie dodatkowe usługi może zaproponować fotograf np. fotoalbumy, odbitki.

Jaka jest rozsądna cena za fotografa ślubnego?

Cena za usługę profesjonalnego fotografa ślubnego wynosi kilka tysięcy. Średnia cena jaką płaci Para Młoda za pełen reportaż ślubny to 3500 – 5000 zł. Z pewności uda znaleźć się tańsze usługi fotograficzne, jednak należy zadać sobie pytanie czy chcemy sprawdzonego fotografa, czy dopiero początkującego. Często cena i jakość idą w parze.

Kiedy zamawiać fotografa na wesele

Chcąc skorzystać z usług dobrego, znanego i polecanego fotografa należy zarezerwować go zaraz po ustaleniu terminu ślubu, tak aby mieć pewność że ktoś inny nie skorzysta z jego usług. Mniej rozchwytywanych fotografów można rezerwować z mniejszym wyprzedzeniem (6-15 miesięcy).

Kto płaci za fotografa ślubnego?

Według tradycyjnego podziału kosztów weselnych, za fotografa ślubnego płaci rodzina Panny Młodej. Jednak taki podział jest teraz raczej niespotykany, jest to indywidualna kwestia do ustalenia.

Pytania do fotografa ślubnego

Jakie jest Twoje doświadczenie w branży ślubnej?

Na przestrzeni ostatni 12 lat sfotografowałem setki uroczystości ślubnych, podczas których znajdowałem się w przeróżnych sytuacjach, głównie zabawnych, rzadziej „strasznych”. Dzięki tym doświadczeniom chyba nic mnie nie zaskoczy. A może Wy chcielibyście czymś mnie zaskoczyć na swoim ślubie i weselu 🙂

Jak wygląda współpraca z Tobą?

Od pierwszego kontaktu z Wami staram się przejść na „Ty”, dzięki temu czujemy się swobodniej w swoim towarzystwie. To bardzo ważne, bo w najważniejszym dniu w Waszym życiu, powinniście skupiać się na sobie a nie na fotografie. Dla mnie rozmowa jest najważniejsza, chciałbym jak najwięcej dowiedzieć się o Was i Waszych oczekiwaniach dotyczących zdjęć ślubnych.

Ile czasu będziemy czekać na gotowe zdjęcia?

W umowie podaje maksymalny termin oddania zdjęć 35 dni, jednak z reguły zdjęcia otrzymujecie już po 14 dniach, tak abyście mogli obejrzeć je jeszcze na gorąco.

Ile fotografii otrzymamy?

Średnia ilość zdjęć z pełnego reportażu ślubnego to 250-450 obrobionych fotografii, im więcej się wydarzy podczas Waszego dnia, tym więcej otrzymacie ciekawych zdjęć. Stawiam na jakość nie na ilość, tak aby poszczególne kadry tworzyły fajną opowieść, do której z chęcią wrócicie po latach. Zdjęcia poddaje naturalnej obróbce, która jest ponadczasowa i nie przemija.

W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

Zdjęcia otrzymujecie w pełnej rozdzielczości na pendrivie oraz w formie unikalnego linku do galerii internetowej, który możecie udostępnić wybranym osobom.
Co trzeba zrobić, aby zarezerwować termin?
Jeśli chcecie zarezerwować wolny termin, skontaktujcie się ze mną telefonicznie lub mailowo, przedstawię Wam ofertę. Wszelkie szczegóły najlepiej omówić osobiście na spotkaniu lub na wideokonferencji. Rezerwacja terminu następuje w momencie podpisania umowy oraz wpłacie zadatku.

Czy znasz ciekawe miejsca na sesję plenerową, pomożesz nam w wyborze?

Dysponuję kilkoma bardzo interesującymi lokalizacjami, w których mogę wykonać Waszą niepowtarzalną sesję plenerową. Dobór miejsca jest kwestią indywidualną, dopasowaną do Waszych oczekiwań.

Czy zdjęcia, które otrzymamy, będą kolorowe czy czarno-białe?

Większość zdjęć jaką otrzymacie jest kolorowa, te które są czarno-białe nadają Waszej historii dodatkowego klimatu. Często zbyt intensywny kolor zabija emocje, które są najważniejsze na zdjęciu.

Jak ubierasz się na uroczystości ślubne?

To Wasz dzień, ubieram się tak aby nie rzucać się w oczy, schludnie i adekwatnie do okoliczności. Żona nie wypuszcza mnie z domu w niewyprasowanej koszuli, którą i tak w połowie wesela mam już pogniecioną 🙂

Czy możemy zamówić u Ciebie również sesję narzeczeńską?

Sesja narzeczeńska to idealna okazja, aby lepiej się poznać i oswoić z aparatem. Dlatego zachęcam Pary Młode, do skorzystania z takiej możliwości.

Dlaczego podpisanie umowy z fotografem jest tak ważne?

Podpisanie umowy jest zabezpieczeniem dla obu stron, które gwarantuje dotrzymanie i wykonanie wszelkich wcześniejszych ustaleń. Określa prawa i obowiązki obu stron, dając poczucie bezpieczeństwa.

Co robisz w sytuacjach awaryjnych, jeżeli zepsuje Ci się aparat?

Jako prawdziwy profesjonalista zawsze zabieram ze sobą zapasowy aparat i obiektywy.

Czy dysponujesz własnym oświetleniem jeżeli sala jest ciemna?

Tak, w razie potrzeby dysponuję zestawem kilku lamp, które pozwalają mi na dowolne kreowanie światła. Używam ich jednak z umiarem, tak aby zachować klimat sali, a zdjęcia nie były przesadnie rozświetlone.

Czy ukończyłeś kurs liturgiczny, który upoważnia Cię do fotografowania w obiektach sakralnych.

Tak, od początku mojej przygody z fotografią posiadam odpowiednie uprawnienia. Fotograf nie posiadający takiej licencji, może nie zostać dopuszczony do wykonywania swojej pracy w obiekcie sakralnym.

Mamy własne pomysły na zdjęcia, czy możemy je zrealizować?

Tak jak najbardziej jestem otwarty na wszelkie propozycje, w końcu to Wasz dzień i macie być z niego w 100% zadowoleni.

W jaki sposób chronisz zdjęcia przed utratą?

Tak jak wcześniej pisałem posiadam zapasowy aparat. W obu urządzeniach zdjęcia zapisywane są na dwóch kartach pamięci. Po uroczystości przegrywam zdjęcia na dwa niezależne twarde dyski. W ten sposób chronię Waszą najcenniejszą pamiątkę.
Nasze przygotowania przedślubne będą w dwóch różnych miejsca, czy stanowi to dla Ciebie problem?
Przygotowania przedślubne z reguły odbywają się w dwóch różnych miejscach, co nie powinno stanowić problemu. W tym dniu większa uwaga skupia się na Pannie Młodej i to jej poświęcam więcej czasu i uwagi.

Jakiego sprzętu używasz?

W swojej pracy cenię niezawodność, szybkość i ergonomię, wszystkie te cechy spełniają najwyższe modele aparatów firmy Canon. Na takich właśnie aparatach pracuję.

Jakie są Twoje godziny pracy w dniu ślubu i wesela?

W tym wyjątkowym dla Was dniu, daję z siebie wszystko, aby uchwycić każdą ważną chwilę. Pracę najwcześniej mogę rozpocząć o godzinie 12.00 od przygotowań przedślubnych. Kończę ją po oczepinach i torcie najpóźniej o godzinie 1.00 w nocy. Taki zakres godzin pozwala na zebranie odpowiedniej ilości materiału.

Czy przygotowujesz galerię internetową?

Tak udostępniam Wam unikalny link, którym możecie dzielić się z wybranymi osobami.

Czy możesz nam pokazać cały przykładowy reportaż ślubny?

Tak bardzo chętnie podzielę się z Wami dotychczas wykonanymi reportażami ślubnymi. Miło, że pytacie o cały reportaż ponieważ ukazuje on pełną historię, która jest dużo ważniejsza niż pojedyncze zdjęcia.

Sesja ślubna – w dzień ślubu czy innego dnia, co radzisz?

Sesję w dniu ślubu macie u mnie w pakiecie. Najczęściej taką sesję wykonuję w niedalekiej odległości od sali weselej, starając się nie zaburzyć przebiegu wesela. Jednak decyzja należy do Was, wszystko zależy od tego ja zaplanujecie swój dzień, czasami z uwagi na napięty grafik sesja w dniu ślubu jest po prostu niemożliwa do zrealizowania. Sesja innego dnia niż uroczystość pozbawiona jest tych ograniczeń, czujecie się swobodniej, dodatkowo możecie wybrać praktycznie dowolne miejsce.

Czy konieczne jest spotkanie?

Zachęcam do spotkania się na żywo, jednak nie jest to konieczne. Wszelkie aspekty dotyczące umowy, oferty oraz szczegóły Waszego dnia możemy omówić zarówno osobiście, telefonicznie lub za pomocą wideokonferencji.

Kiedy zacząć przygotowania przedślubne tj. makijaż do ślubu, zakładanie sukienki? Czy bierzesz w nich udział?

Bardzo lubię fotografować przygotowania przedślubne, podczas których nie ma jeszcze stresu, panuje swobodna atmosfera, można się oswoić ze mną i aparatem. Swoją pracę zaczynam najwcześniej o 12:00 warto tak zaplanować zabiegi upiększające, tak abym wziął w nich udział. Bardzo wczesne przygotowania, nie są.

Jak znaleźć dobrego fotografa?

Fotografa ślubnego możecie szukać przede wszystkim w internecie (na portalach ślubnych, google), w mediach społecznościowych (facebook, instagram), pocztą pantoflową. Zachęcam do obejrzenia mojego portfolio i rozważcie proszę również mnie jako Waszego fotografa ślubnego 🙂

Jeżeli szukacie profesjonalnego fotografa na Wasz ślub, skontaktujcie się ze mną

Czekam na wiadomość, chętnie odpowiem na pytania i szybko wyślę szczegółową ofertę.

    Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi w przeciągu dwóch dni, to może oznaczać, że moja wiadomość trafiła do Twojej skrzynki SPAM.