Co to jest reportaż ślubny? Jak powinien wyglądać reportaż z wesela?

Fotograficzny reportaż ślubny to technika dokumentalna opowiadająca, dane zdarzenia w całości poprzez obrazy. W skrócie jest to ujęcie Waszej historii, w sposób spójny i autentyczny. Bez skupiania się na sztucznych, wymuszonych zdjęciach. To emocje i uczucia, przeplatane równie istotnymi detalami, uchwycone w kadrze po wielu latach będą jak dobra książka, do której z przyjemnością będziecie wracać. W tym rodzaju fotografii ważne jest oddanie atmosfery miejsca, czasu i ludzi.

Najważniejsze cechy reportażu ślubnego

 • unikalna historia – fotografia ślubna to przeżywanie na nowo wydarzeń z dnia ślubu, począwszy od ekscytujących przygotowań, poprzez ceremonie, pierwszy taniec, aż do tortu i oczepin. Najważniejsze chwile miną tak szybko, że po czasie będziecie potrzebować czegoś namacalnego, na co będziecie mogli spojrzeć i przywołać wspomnienia tamtego dnia.
 • najważniejsze momenty – to te które nie zawsze pamiętacie. Jako Wasz fotograf ślubny uchwycę każdą część dnia, od drobnych uśmiechów, poprzez niepohamowane wybuchy radości aż po łzy.
 • detale – wiem jak wiele czasu poświęciliście na wybór dekoracji, strojów i drobnych szczegółów tego ważnego dnia. Dlatego nigdy nie pomijam fotografii sukni ślubnej, obrączek, kwiatów, dekoracji.

Jak tworzę dokument ślubny…

… zatrzymując najważniejsze chwile. Fotografuję ślub i weselę w sposób dokumentalny, zatrzymuję w czasie emocje i dany moment, będąc nieco na uboczu. Staram się, abyście czuli się swobodnie i naturalnie, a moja obecność była dla Was niezauważalna (na tyle na ile to możliwe).

Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył.

Robert Bresson

Cytat tego znanego fotografa to motto, które mi towarzyszy w codziennej pracy fotografa.

Istotną częścią pracy fotografa jest przewidywanie subtelnych momentów, spontanicznych gestów i zachowań, które pojawiają się w tym ważnym dniu. Moim zadaniem jest ich wychwycenie w czas i w porę, tak aby stanowiły piękną historię w rodzinnym albumie.

Reportaż ślubny krok po kroku

Detale Ślubne

Przygotowania u fryzjera i kosmetyczki

Przygotowania w domu

Ceremonia w kościele

Życzenia dla Pary Młodej

Powitanie Pary Młodej na sali weselnej

Pierwszy taniec Pary Młodej

Zabawa weselna

Tort i oczepiny

Cena reportażu ślubnego

Koszt zatrudnienia fotografa ślubnego jest bardzo obszernym tematem, dlatego przygotowałem dla Was osobny artykuł Ile kosztuje fotograf ślubny.

Reportaż ślubny poradnik

Wielu rzeczy nie da się przewidzieć, dlatego bardzo ważna jest rozmowa. Kilka dni przed ślubem omawiam z Parą Młodą ich oczekiwania dotyczące zdjęć ślubnych w stylu reportażu (lub innym). Pomimo tego, że zdjęcia są niepozowane i naturalne, dobrze jest jeżeli znam dokładny rozkład dnia. Śluby fotografuję od wielu lat, jednak do każdego mam indywidualne podejście, tak aby dopasować się do każdej Pary Młodej. Wyjątki w reportażu ślubnym to fotografie grupowe i portrety, które zaliczane są do zdjęć formalnych, dlatego są pozowane.

Najbardziej znani reporterzy (nie tylko ślubni)

Moja subiektywna lista fotografów, tworzących najlepsze reportaże o różnej tematyce:

Jeżeli szukacie profesjonalnego fotografa na Wasz ślub, skontaktujcie się ze mną

Czekam na wiadomość, chętnie odpowiem na pytania i szybko wyślę szczegółową ofertę.

  Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi w przeciągu dwóch dni, to może oznaczać, że moja wiadomość trafiła do Twojej skrzynki SPAM.

  1 thought on “Co to jest reportaż ślubny? Jak powinien wyglądać reportaż z wesela?”

  1. Pingback: Hotel Riverside - sala weselna we Włocławku

  Leave a Comment

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *